Kontakt:
Nové Zámky
+421 915 841 605
Vráble
+421 915 841 811

info@xtour.sk

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,44 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,50 HRK
Turecká lira  EUR 10,35 TRY
Americký dolar  EUR 1,17 USD

Zobraziť všetky »

Polárna žiara za polárnym kruhom

/uploads/covery zajazdov/polarna_ziara_cover_2.jpg Štyri intenzívne dni plné polárnych zážitkov sú za nami.
foto: archív BUBO Po jeho ikonickom meste sa prejdeme ku Arktickej katedrále až ku stanici lanovky, odkiaľ sa nám nask Nasledujúci deň si môžete vyplniť niektorým z fakultatívnych výletov. Jednou z možností je aj návšte Poprechádzame sa po jeho hlavnej ulici aj pomedzi čarovné drevené domčeky.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – B Vitajte v Tromso! 350 kilometrov za polárnym kruhom.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO V prístave pravidelne kotví aj najznámejšia lodná linka Hurtigruten. Pozriete sa s nami, ako to vyze Krásny pohľad na Arktickú katedrálu a stanicu lanovky na hore Storsteinen.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – B Neopakovateľný výhľad zhora.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO A možno sa nám naskytne aj takýto pohľad. Polárna žiara je snom snáď každého cestovateľa.
foto: Zuza Podarí sa ju uvidieť aj nám?
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Nebeské divadlo v priamom prenose.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Kto ju videl, nikdy nezabudne, aké to bolo prvý krát.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Hra farieb a tvarov. Solárne častice, ktoré k severnej pologuli putovali desiatky miliónov kilometro Okúsime aj miestne špeciality. Ochutnali by ste sobí burger?
foto: archív BUBO Nevynecháme ani najznámejší hotdog v meste.
foto: visittromso.no Ďalšou zas pozorovanie veľrýb a kosatiek vo voľnej prírode.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Hanblivý vráskavec dlhoplutvý.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Šantivé kosatky, ktoré sa zdržiavajú v skupinách.
foto: archív BUBO Fantastickým zážitkom sú aj psie záprahy.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Vyskúšate si, aké je byť musherom?
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Nádherný zážitok v prekrásnej panenskej prírode.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Tak ako strávite tento deň?
foto: archív BUBO Polárna noc zďaleka nie je len čierna.
foto: archív BUBO Vidiecke ticho a slnko, ktoré nevychádza za obzor.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Vianoce v Tromso.
foto: archív BUBO Preteky sobov na hlavnej ulici počas sámskeho týždňa.
foto: archív BUBO Dáte si ľadový drink v ľadovom ice bare?
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Ak chcete zažiť polmaratón polárnej noci, pozorne si vyberte termín zájazdu.
foto: Daniela SNOVÁKOVÁ Beh vo večnej tme ďaleko za polárnym kruhom.
foto: archív BUBO
Destinácia: Nórsko, Troms og Finnmark, Tromso
Kód zájazdu: 1128597
Cena od: 1 354 €
Príplatky od: 295 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

02.12.2021 4 dni First Minute 1 354 € +295 € odlet: Viedeň letecká
05.12.2021 4 dni First Minute 1 354 € +295 € odlet: Viedeň letecká
03.01.2022 4 dni First Minute 1 354 € +295 € odlet: Viedeň letecká
06.01.2022 4 dni First Minute 1 354 € +295 € odlet: Viedeň letecká
27.01.2022 4 dni First Minute 1 354 € +295 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Zimná cesta do metropoly severného Nórska, do mesta Tromso 350 kilometrov za polárnym kruhom a hľadanie polárnej žiary. Zabehnete si polmaratón polárnej noci?

1. deň:
Odlet na sever. Prilietame do najväčšieho mesta severného Nórska. Už zhora vidieť rozžiarené ulice ostrovného Tromso. Je polárna noc a tma tu kraľuje od skorých poobedňajších hodín. O to čarovnejšie však pôsobia zachovalé drevené domčeky, ozdobené vkusnými vianočnými dekoráciami a sympatické podniky. Čo ochutnáte ako prvé? Rybaciu polievku? Sobie fašírky? Losí stejk? Prichádzame v najlepšom čase. Od 21. novembra tu dva mesiace nevidieť slnko. Dnes prvý deň striehneme na polárnu žiaru. Každý deň pozorne sledujeme predpovede a vyrážame v tom najlepšom čase. Polárnu žiaru vám garantovať nevie nikto, ale v Tromso je šanca skutočne veľká. Poďte to skúsiť tento rok.

2. deň:
Po výborných raňajkách vyrážame do ulíc mesta. Tma sa dvíha a hoci slnko ukryté za kopcami na obzore nevidieť, predsa len je pekné ranné svetlo. Než sa stihne rozvidnieť, navštívime národné centrum pre výskum polárnych oblastí, kde sa dozvieme viac o živote v prírode ďalekého severu. Ako na plátne kinosály, tak v podobe pestrých koralov, rýb a hravých tuleňov v akváriách, kde sa o slabšie jedince starajú. Prejdeme sa aj prístavom, kde kotvia výletné aj veľké rybárske lode. Prečo sa Tromso volá „bránou do Arktídy?“ Povieme si viac o živote polárnikov, ktorí začínali svoje najslávnejšie arktické expedície práve na tomto mieste. Nevynecháme ani zastávku pri najznámejšej hotdogárni v meste. Nóri si na jedlo potrpia, no nepohrdnú ani „obyčajným“ párkom v rožku. Vyskúšate ho aj vy? Po prechádzke centrom mesta sa cez kilometrový most vyberieme do údolia Tromsdalen. Jeho klenotom je Katedrála Severného ľadového oceánu s krásnou sklenenou mozaikou, organom a vynikajúcou akustikou, kde sa často konajú zborové koncerty. Kráčame rezidenčnou štvrťou a čudujeme sa, prečo si Nóri nezaťahujú žalúzie ani záclony. A prečo sú všade fitness centrá? Lanovkou sa vyvezieme na horu Storsteinen, odkiaľ sa nám na mesto vyskytne bezkonkurenčne najkrajší výhľad. Ukáže sa nám aj polárna žiara? Ako vlastne tento jav vzniká? A čo si o ňom mysleli ľudia dávno pred nami? Poradíme vám, ako žiaru odfotiť čo najlepšie. Práve fotoaparát je dobrou pomôckou pri jej hľadaní.

3. deň:
Dnešný deň môžete stráviť oddychom, nákupmi či návštevou niektorého z mestských múzeí a galérií. Určite vám však odporúčame niektorý z fakultatívnych výletov, ponúkaných na mieste. Našou najobľúbenejšou aktivitou sú psie záprahy. Vyskúšajte si, aké je byť musherom a fujazdite na saniach ťahaných severskými psami nedotknutou nórskou prírodou. Viac o výlete sa dočítate v našich doplnkových službách na webe. Pre menších je krásnym zážitkom návšteva sobej farmy, kde sa dozviete viac o živote týchto milých zvierat a sámskej komunite, ktorá sa s chovom sobov tradične spája. Pohodlným zážitkom s krásnymi scenériami je aj veľrybie safari. Poplavíme sa ešte ďalej na sever, kde budeme hľadať vráskavce a kosatky vo voľnej prírode. S vybavením fakultatívnych výletov vám pomôže váš CK sprievodca. Po návrate do mesta vyskúšame pivo z druhého najsevernejšieho pivovaru na svete. Práve krčma Olhallen bola pre vysmädnutých polárnikov a lovcov kožušinovej zveri prvou zastávkou po návrate z ďalekých ciest. Vo dverách nás privíta ľadový medveď a dlhánsky bar s desiatkami píp so známymi pivami Mack či inými, craftovými chuťovkami z mikropivovarov. Popíjame pivo, žujeme sušenú tresku a rekapitulujeme zážitky z uplynulých dní. Naozaj sme prileteli len predvčerom? Tá tma vie človeka zmiasť. Ak pivko nemusíte, odporúčame koktejl v ľadovom Ice Bare. Ľadové stoly, ľadové stoličky, ľadové poháre. V teplom pončo vám však zima nebude. Príjemných mínus sedem stupňov, ľahučké snehové vločky, trasa vysvietená fakľami a priateľská nórska atmosféra. Úžasný zážitok. Chce sa vám vôbec odísť?

4. deň:
Naša cesta severom severnej Európy sa končí. Nakupujeme posledné suveníry a vianočné darčeky, lúčime sa s Tromso a odlietame domov.

Tromso

Dovolenka do 499 €

Kontaktujte nás

Meno:
E-mail:

Telefón:

Text:


Kooperativa