Krajiny

Zobraziť všetky »

Kontakt

Nitra

+421 915 576 981

Nové Zámky

+421 915 841 605

Vráble

+421 915 841 811

O nás

Viac ako 25-ročná prax v cestovnom ruchu a 20 rokov viac...

Na stiahnutie

Nórsko, Lofoty, Nordkapp

/uploads/covery_2019/nosko_lofoty_rusko.jpg Prilietame do Tromso, hlavného mesta severného Nórska. Aj napriek tomu, že sme 350 km za polárnym kruhom, je tu klíma príjemná a mierna.
foto: archív BUBO Pohľad na horu Storsteinen a hornú stanicu lanovky.
foto: Adam CHYLÍK – BUBO Oslavy 17. mája na hlavnej ulici.
foto: archív BUBO Nórske gurmánske lahôdky Katedrála Severného ľadového oceánu je ikonou mesta.
foto: archív BUBO Mestská knižnica. Nórska architektúra býva mnohokrát inšpirovaná prírodou.
foto: archív BUBO Blížime sa k Svolvaer.
foto: archív BUBO Svolvaer - hlavné mesto Lofot.
foto: archív BUBO Svolvaer - hlavné mesto Lofot.
foto: archív BUBO Malebné Lofoty.
foto: Ivana ĎURČOVÁ – BUBO Sušené tresky - zdroj obživy miestnych obyvateľov už po stáročia.
foto: archív BUBO Pripravení objavovať krásy Lofot.
foto: Daniela SNOVÁKOVÁ – BUBO Pohľady na dedinku Reine nedokážu omrzieť.
foto: Adam CHYLÍK – BUBO Cítite tú arómu?
foto: archív BUBO Na Lofotách nájdete dva druhy tresky: nórsko-arktickú, ktorá sa do oblasti Lofot prichádza neresiť z Scénický Nusfjord.
foto: archív BUBO V roku 1905 bol Nusfjord domovom asi 1500 lofotských rybárov. Niektorí spali natlačení v drevných ch Natreté boli načerveno, pretože táto farba bola najlacnejšia.
foto: archív BUBO Sme v Henningsvaer. Jedna dedinka malebnejšia než druhá.
foto: archiv BUBO Malebné domčeky.
foto: Robert TARABA – BUBO Zažiť môžete aj fakultatívnu plavbu po Trollfjorde, ktorý je pre svoju krásu často prirovnávaný ku z Krásne pláže lákajú na kúpanie.
foto: archív BUBO BUBO na Lofotských plážach.
foto: Ivana ĎURČOVÁ – BUBO Skúsite to?
foto: archív BUBO Príroda vo švédskom Abisko.
foto: Adam CHYLÍK – BUBO Príroda vo švédskom Abisko.
foto: Adam CHYLÍK – BUBO Katedrála polárnej žiary v Alte.
foto: archív BUBO Polnočné slnko na Nordkappe.
foto: archív BUBO Nordkapp je snom snáď každého cestovateľa.
foto: Robert TARABA – BUBO Lovíme kráľovské kraby.
foto: Adam CHYLÍK – BUBO Delikatesy za polárnym kruhom.
foto: archív BUBO Nosy sobov sú prispôsobené tak, že otepľujú chladný vzduch predtým, než sa im dostane do pľúc.
Príro Krásne parožie rastie samcom aj samiciam.
foto: Adam CHYLÍK – BUBO V Sámskom príbytku.
foto: Ivana ĎURČOVÁ – BUBO Spoznáme aj kultúru Sámov. Práve toto etnikum sa dodnes venuje chovu sobov.
foto: archív BUBO Nájdeme aj polárne maliny?
foto: archív BUBO Scenérie ďalekého severu.
foto: archív BUBO Sme v Kirkenes. Odtiaľto to nie je blízko asi nikam.
foto: archív BUBO
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1237569
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Táto cesta vás zavedie na najkrajšie európske súostrovie Lofoty ďaleko za polárnym kruhom. Nazrieme aj na švédsky vidiek, aby sme sa nadýchli severskej prírody pri najväčšom horskom jazere Škandinávie. Pozrieme sa, ako žijú Sámovia vo Fínsku, dobyjeme Nordkapp. Poďte s nami v malej exkluzívnej skupinke za polnočným slnkom.

1. deň:
Odlet na sever. Mnohí hovoria, že Nórsko je najkrajšou krajinou na svete a Lofoty sú jeho najkrajšou časťou. My v CK si to myslíme tiež. Prílet do TROMSO. Prehliadka hlavného mesta severného Nórska ďaleko za polárnym kruhom. Kedysi si tu dobyvatelia Arktídy Amundsen, Nansen či Umberto Nobile podávali kľučku. Dnes tu leží najsevernejšia univerzita na svete a behá sa Maratón polnočného slnka. Aj tu už CK behalo. Od 18. mája do konca júla tu slnko nezapadne. Lanovkou sa vyvezieme na vyhliadku Storsneinen (nie je v cene, 421 m.n.m.), tí akčnejší vystúpia peši, nahliadneme do Katedrály Severného ľadového oceánu.

2. deň:
Začíname. Z najsevernejšieho veľkého mesta Nórska vyrážame na magické súostrovie. SVOLVAER – hlavné mesto a vstupná brána do Lofot.

3. deň:
Začína sa náš okruh po Alpách vystupujúcich z mora. Stena Lofot dlhá stošesťdesiat kilometrov Vám vyrazí dych. A potom znova. A zas. Zvyknite si. Mestečko s čarovným názvom A na najjužnejšom konci ostrova Moskenes. Práve odtiaľto je stena Lofot najkrajšia. Červené, okrové, biele a modré drevené domčeky dedinky REINE, akoby boli postavené z lega. Nórsky týždenník nedávno Reine vyhlásil za najkrajšie mesto v Nórsku. Budete súhlasiť? Obed vo vraj najútulnejšej krčmičke na sever od polárneho kruhu. Po visutom moste pokračujeme na ostrov Flakstad. Ďalšie zástavky a ďalšie fotografie. Čaká nás rozprávkový NUSFJORD (vstupné máte v cene). Už samotná cesta pozdĺž deväťstometrovej skalnej steny je zážitok. Nusfjord a jeho domčeky z devätnásteho storočia (UNESCO) tiahnuce sa po brehu uzučkého fjordu zasa čerešnička na torte. Späť do Svolvaeru.

4. deň:
Ostrov Vestagoy a dedinka Borge. Jedno z najvýznamnejších vikingských múzeí celej Škandinávie (vstup cca 20 €, platí sa na mieste). Most a sme na ostrove Austvagoy. Čaká nás ďalší kandidát na najkrajšie miesto Nórska – romantický HENNINGSVAER. Opäť krásna, do skál vytesaná cesta, ktorú v zimnej tme lemujú rybárske lode a sušené ryby. My prichádzame v nekonečnom svetle leta. O to viac si Henningsvaer užijeme. Poobede pre záujemcov trojhodinová plavba do Trolieho fjordu TROLLFJORD, ktorý sa svojou krásou môže pasovať s Geirangerom.

5. deň:
Dlhý deň a náročný presun. Prechádzame cez súostrovie Vesterály a smerujeme ďalej na sever. Míňame NARVIK – niekdajší hlavný prístav severného Nórska, ktorým Škandináviu opúšťala švédska železná ruda. Môže sa prechodom hraníc krajina naozaj tak zmeniť? Môže byť ŠVÉDSKO pre Slováka lacné? Krajina troch koruniek a jej najodľahlejší región. Vstupujeme do Laponska. Prekrásne jazero Torneträsk – najväčšie horské jazero Škandinávie. Horský útvar BRÁNA DO LAPONSKA, ktorý nájdete vo všetkých obrázkových knihách o Švédsku. Príchod do hlavného mesta severného Švédska KIRUNA.

6. deň:
Dá sa ísť ešte viac na sever? Dá! Prechádzame najsevernejším cípom Fínska a cez dedinku Kautokeino s laponským názvom Guovdageaidnu prichádzame do Alty. Odľahlá ľudoprázdna Európa.

7. deň:
Blížime sa na koniec sveta. Cez tunely vysekané v skalách mierime na Severný mys, na NORDKAPP. Najsevernejší bod kontinentálnej Európy, resp. 300 metrov vysoká skala oddeľujúca Atlantický oceán od Severného ľadového oceánu. Magický, nádherný bod, kde pravý cestovateľ musí raz za život stáť. Noc v mestečku Lakselv. Neuveriteľné zážitky si odsedíme. Dnes prejdeme 490 kilometrov. Bude to stáť za to.

8. deň:
Smerujeme na juh. KARASJOK – sídlo prvého laponského parlamentu na svete, ktorý má chrániť identitu tejto menšiny, dlho v Nórsku utláčanej. V roku 1886 tu bola nameraná najnižšia teplota v histórii Nórska – mínus 51,4 stupňa. Prekročíme nórsko-fínsku hranicu k najväčšiemu jazeru Laponska INARI. Okolo tohto bájneho jazera krajinou sobov a Laponcov do srdca fínskych Laponcov – Samov. Ako žijú? Cez nedozernú tundru späť do Nórska. Prichádzame do Kirkenesu.

9. deň:
KIRKENES, kde 400 km za polárnym kruhom slnko nezájde za obzor 70 dní. Chceme oslavovať život a svetlo s Laponcami. Kirkenes bol spolu s Drážďanmi mestom, ktoré zažilo počas druhej svetovej vojny najviac leteckých náletov. Fakultatívny výlet na člne v Barentsovom mori, kde sa stretneme s jedným z najnebezpečnejších povolaní sveta – sami si vylovíme kráľovské kraby, ťažké až 5 kilogramov. Odporúčame! Následne si vychutnáme čerstvo pripravené klepietka. 

Krabie safari: vyskúšate? (fakultatívne)
Vylovte si svojho vlastného kráľovského kraba. 3 hodiny zábavy, poučenia a koniec koncov aj gurmánskych hodov. Vedeli ste, že lov týchto krabov sa označuje za najnebezpečnejšie povolanie na svete? Vyskúšajte si to aj Vy v arktických vodách počas dlhých dní polárneho leta alebo aj v zime ak navštívite túto oblasť v tomto ročnom období. Presúvame sa do prístavu, kde si na seba obliekame špeciálne nepremokavé overaly. Už samotné vybavenie naznačuje, že bude o zábavu postarané. Na vode nás čakajú pristavené špeciálne upravené člny Zodiac. Začíname divokou jazdou popri pobreží Barentsovho mora. Akrobatické kúsky našich kapitánov v nás vyvolávajú pocit vzrušenia, adrenalínu a skvelej zábavy. Zastavujeme sa na jednotlivých miestach, kde ideme skontrolovať veľké klietkové pasce z ktorých ideme vybrať dnešný úlovok. Rybári do týchto pascí každý deň umiestňujú návnadu v podobe potravy. Kraby do takejto klietky vlezú, ale nevedia sa z nej už dostať von. Nebezpečné je obzvlášť vyberanie týchto krabov z klietok, chvíľka nepozornosti a môžete veľmi jednoducho skončiť bez niektorého z prstov. Toto povolanie je obzvlášť nebezpečné aj kvôli tomu, že hlavné miesta, kde žijú najkvalitnejšie a najväčšie arktické kráľovské kraby sú naozaj nehostinné a zároveň je to v miestach, kde sú silné podmorské prúdy, veľké vlny a často krát zlé počasie. No my máme krásny deň a tak jednoducho vyberáme náš úlovok do už pripravených nádob na našich člnoch. Prechádzame popri pobreží a pristavujeme sa na miestach, kde v minulosti mali Nemci svoje vojenské základne. Tie strážili vody Barentsovho mora a snažili sa svojou činnosťou prerušiť trans Atlantické konvoje, ktoré smerovali do ruského Murmansk.
Naše člny sme zakotvili pri jednej z tradičných drevených chát, ktorých je tu pri pobreží množstvo. Naši kapitáni vyberajú naše úlovky. Jednoduchým a rýchlym spôsobom prostredníctvom noža kráľovský kraby zabíjajú a začínajú s ich prípravou. Kráľovské kraby patria k jednej z najväčších pochúťok v tých najlepších reštauráciach sveta. Ich cena sa vie vyšplhať do astronomických čísiel. Záleží od miesta kde si ich dávate a samozrejme aj od množstva. Sven dáva zohriať vodu, ktorá po pár minútach prechádza do varu. Pridáva len trochu soli a vraví, že to je všetko, čo na prípravu tejto lahôdky potrebujete. Pár minút varenia a my si sadáme do drevenej chaty, kde nás už čaká čerstvo nakrájaný chleba, maslo, citróny a pitie podľa nášho výberu. Sven nás rýchlo učí ako máme kraby nastrihnúť, zlomiť v kĺbe a spolu so špicatou chrupavkou vytiahnuť z klepiet kraby to najdelikátnejšie mäso. Obrovský gurmánsky zážitok, ktorý sa len ťažko dá opísať slovami. Toto musíte ochutnať. 

10. deň:
Transfer na letisko a odlet domov.