Krajiny

Zobraziť všetky »

Kontakt

Nitra

+421 915 576 981

Nové Zámky

+421 915 841 605

Vráble

+421 915 841 811

O nás

Viac ako 25-ročná prax v cestovnom ruchu a 20 rokov viac...

Na stiahnutie

3x naj Afriky, Kongo a Angola

/uploads/covery zajazdov/jakubkopca-botswana-photo-13-02-2019-04-03-25-13.jpg Kapské mesto - Green Point Stadium a stolová hora v pozadí Kapské mesto - Najkrajšie mesto na svete Kapské mesto - Indo-malajská štvrť Bo Kaap Kapské mesto - pohľad na stolovú horu Mys dobrej nádeje a Diazova pláž, kde sa vylodili námorníci pri objavovaní novej cesty do Indie Mys dobrej nádeje - Pláže okolo Mysu dobrej nádeje lákajú na kúpanie Simons Town - kolónia tučniakov v národnom parku Boulders Simons Town - táto pláž je vyhradená pre tučniaky, ktoré sa tu úspešne množia Rondebosh v Kapskom meste je skvelé golfové ihrisko. Ulovíte exotický zážitok na juhu Afriky? Johannesburg - centrum mesta vyzerá ako ktorákoľvek iná metropola sveta Victoria Falls - jedny z najkrajších vodopádov sveta Victoria Falls z vrtuľníka - takto ich Dr.Livingston nevidel Victoria Falls - Dym ktorý hrmí zo Zambijskej strany Victoria Falls  pre odvážnych - BUBO bazén Victoria Falls - Náš bazén na zambijskej strane vodopádov, odvážite sa? Rafting na rieke Zambezi vyzerá horšie ako v skutočnosti je Zambezi - Dokázali sme to! Unikátna prechádzka s levmi? Žiaden problém Victoria Falls - dostanete sa k nim skutočne blízko Chobe národný park - ukážu sa nám aj šelmy? Chobe národný park - sú tu všetky zvieratá, ktoré by sme chceli vidieť Chobe národný park - v tomto parku je najväčšia hustota slonov v Afrike Miradouro da lua, mesačná krajina južne od Luandy... krajšia než Bryce Miradouro da lua Oddych po expedičnom cestovaní, 30 km severne od Ambrizu Írsko? Nie. Horúce pláže Angoly. Krajina s nekonečným potenciálom, Angola Víkend v koloniálnom N´zete Rozbúrený Atlantik v N´zeto Mohutné rieky valiace sa z vnútrozemia, Kwanza Krajina baobabov, ktoré sú doslova na každom kroku Typická angolská pobrežná scenéria Vľavo Kongo-Kinshasha, vpravo Angola, pred nami rieka Kongo Ponte du Padráo, miesto stretu Atlantiku a Konga, miesto kde pristál prvý Európan, miesto kam chodí Padráo, ktorého originál je v Lisabone a vztýčil ho odvážny kapitán Diego Cao Ponte du Padráo zažilo príchod prvých História Angoly spojená s Portugalskom Prístav na Ponte du Padráo Kapitán a navigátor Život na angolskej časti rieky Kongo, Soyo Kongo-Kinshasa vľavo. Oceán tu bojuje s Kongom tak hlučne, že je niekedy nemožné spať. Rieka Kongo s Pláže na rieke Kongo Hotel v Soyo Koniec cesty rieky, ktorá Afriku robí tajomnou Jazdíme bezpečne BUBO a ústie rieky Kongo Na ceste do Soyo Oddych v jednej z množstva malých rybárskych dediniek na Atlantickom pobreží Angoly.
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333111
Cena od: 6 350 €
Príplatky od: 1 068 €
Poznávacie zájazdy
Exotika
Safari

Výber termínu

07.11.2024 16 dní First Minute 6 350 € +1 068 € odlet: Viedeň letecká
28.02.2025 16 dní First Minute 6 480 € +1 068 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Čarovný zájazd po známych turistických atrakciách a do neznámej Angoly. Zájazd, ktorý spájajú veľké rieky ako Zambezi, Kongo, moreplavecká tradícia v JAR a Angole a safari v Chobe a Kissame. Cesta pre skúsenejších cestovateľov, ktorí hľadajú poznanie a radi poznávajú iné kultúry. Pochádzame z Afriky tak si ju teda poďte s nami pozrieť.

1. deň:
Odlet z Európy, prelet ponad celú Afriku až na jej koniec.

2. deň:
Prílet do mesta, ktoré mnohí označujú za najkrajšie mesto sveta. A majú pravdu. Úžasná poloha medzi modrým oceánom a obrovskou Stolovou horou, svahy porastené vínnou révou evokujú raj na zemi. Aj preto naše prvé kroky budú viesť na úpätie Stolovej hory. Našimi autami sa vyvezieme k stanici lanovky, No tí čo chcú uloviť väčšie zážitky budú mať možnosť na “Stolovku” vystúpať pešo. CK pozná najlepší turistický chodník a vy sa dotknete úžasnej prírody v strede 3 miliónového mesta. Na výstup máte 2 hodinky. CK rekord je 52 minút. Lanovkári sa na vrchole hodinku poprechádzajú, dajú si výbornú kávičku, pofotia si damanov skalných. Prechádzka smeruje k Maclears Beacon a každý si vychutná výhľady na Robben island kde bol 18 rokov väznený Nelson Mandela, ale aj výhľady na Leviu hlavu, Diablov vrchol a 12 apoštolov na juhu. Už všetci chápeme prečo je Cape town tak oceňovaný. Spoločne sa zvezieme panoramatickou, otočnou lanovkou dole. Ubytovanie v absolútnom centre mesta. Večer prechádzka so sprievodcom najdlhšou ulicou mesta plnou historických viktoriánskych domov. Ochutnáte na večeru tanier s ražniči z pštrosa, krokodíla, kudu? Alebo vyskúšate steaky, ktoré môžu pokojne konkurovať tým argentínskym? Africká hudba nás dostane do varu. Sme v Afrike, na kontinente odkiaľ pochádzame a akosi to cítime. S CK sme tu ako doma!

3. deň:
Za najkrajšieho svetla vyrážame na deň, ktorý bude pre Vás jedným z najlepších vo vašom živote. Hory a búrlivé more 50 km južne z Kapského mesta. Uškatce, tučniaky a hrozno plné cukru, ktoré tvorí úžasné vína. Kapské mesto a jeho okolie má úžasnú mikroklímu. Zátoky, kde bolo prekladisko dreva (Hout Bay), zátoky známe sebevraždou desiatok veľrýb, mierime do národného parku Table Mountain (UNESCO), na absolútny juh kontinentu. Uvidíme už dnes pštrosy, antilopy a opice? 15 minútová prechádzka k majáku na Myse a potom úžasný hodinový treking (priama vzdialenosť medzi bodmi je 2.3 km) nádhernou prírodou okolo Diasovej pláže s úžasnými výhľadmi a fotopauzami k Mysu Dobrej nádeje. Tu v roku 1488 pristál Portugalec Bartolomeu Dias a v roku 1895 ho oboplával aj pradedo nášho riaditeľa Ľuba Fellnera. Už 25 rokov ho Bubáci navštevujú. Viete ako ďaleko je odtiaľto k vám domov? Kilometrovníky Vám to povedia. Miesto búrok, ktorého sa námorníci obávali, no keď ho zdolali, tak bola veľká šanca zbohatnutia. Ďalej na juh je už iba Antarktída. Po oboplávaní mysu už námorníci nemierili na juh, ale na východ do pokojnejších vôd. Nádherné pláže, tyrkysový ľadový oceán, raj pre vtáky, divoká príroda akú nájdete iba tu. Bludný Holanďan, vrchy hottentotov a obrovská zátoka False Bay. Tretie najstaršie mesto krajiny, stovky tučniakov. Vykúpete sa, či aspoň ovlažíte nohy? Pláže sú plné surfistov a žralokov bielych. Od júna do novembra je šanca vidieť veľryby. Pri pláži kde surfovala Agatha Christie odbočíme opäť k Stolovej hore a zamierime do nádherných viníc. Nie hocijakých, ale tých najstarších v subsaharskej Afrike s vyše 330 ročnou kontinuálnou históriou. Poprechádzame sa vinicami, scenérie sú nádherné. Hlavný dom je skvelou ukážkou prvej holandskej architektúry z čias prvého guvernéra Simona van der Stela (17. storočie). Ochutnáme 5 sort od Sauvignon Blanc cez barikové Chardonnay až po špeciálne sorty červeného. Pinotage je sorta ktorú si určite zamilujete. Za posledných 10 rokov vína z tejto unikátnej vinice dostali 66 zlatých medailí. No špecialitou je, že vínka z týchto viníc si vychutnával Napoleon Bonaparte, pruský a francúzsky králi, vo svojich dielach ho spomína Charles Dickens či Charles Baudelaire ho v Kvetoch zla prirovnáva k perám milovanej. Luxus, kvalita a história v jednom by mohli byť záverom nádherného dňa. No čaká nás ešte skvelá večera. Dáte dnes prioritu morským potvorám? Studený oceán produkuje to najlepšie na svete. Krevety, ustrice, úžasné mušle či ryba, ktorú nájdete iba tu v okolí mesta. V CK odporúčame reštauráciu Den Anker (Kotva) umiestnenú v starom hangári, no dnes ide o jednu z najluxusnejších reštaurácii mesta na brehoch prístavu. Mnoho druhov piva z rodinných pivovarov a vínna karta ocenená ako “Platinium” podľa Dinners club. Ideálny čas na rozhovory s novými kamarátmi., ktorí sa tak často na CK zájazdoch nájdu. Takýto deň plný zážitkov dokážeme zorganizovať po 25 rokoch skúseností a kontaktov! Sme tu pre Vás.

4. deň:
So skúseným CK sprievodcom sa bezpečne prejdeme absolútnym centrom mesta. V časti, ktorú miestni volajú Citybowl, sa nachádza množstvo výškových budov v tesnom susedstve historickej časti. Práve tu sa nachádza Hrad dobrej nádeje so svojimi hradbami a piatimi baštami. Jeho výstavba započala už v roku 1666 a dodnes je v prevádzke armády Juhoafrickej republiky a sídli tu veliteľstvo regimentu Západného Kapska. Prejdeme okrajom District Six, aby sme sa o pár krokov ďalej dostali pred budovu menom Tuynhuyse. Čo alebo kto v nej sídli? Táto a susedná budova Parlamentu sú dôvodom, prečo je Kapské mesto jedným z troch hlavných miest krajiny. Prejdeme sa botanickou záhradou, kde sa nachádza aj hruška, ktorá pravdepodobne pochádza z dôb založenia mesta v roku 1652. Na pešej zóne St Georges Mall si pozrieme kus ktorý pripomína aj slovenskú a českú modernú históriu. Na námestí Greenmarket navštívime trhy s výrobkami a suvenírmi z celej Afriky. Úžasným zážitkom nielen pre fotografov bude pestrofarebná štvrť Bo-Kaap. Domčeky červenej, zelenej, žltej farby, hnedé, čierne, tyrkysové. Moslimská štvrť, indo-malajská komunita a koreniny od výmyslu sveta. Múzeum diamantov na mieste, kde sa ich ťaží a obchoduje sa s nimi najviac. Vysvetlíme si ťažbu, ale aj spracovanie a uvidíme kópie tých najznámejších a najdrahších diamantov sveta. Vkusné výrobky za najlepšie ceny. Futbalový štadión je architektonickým skvostom, rovnako ako najnavštevovanejšia atrakcia celého kontinentu - novo postavený Waterfront. Množstvo reštaurácií, obchodov, miesto prechádzok, kde sa vždy čosi deje. Dokonalá rozlúčka s Kapským mestom.

5. deň:
Dnes letíme na sever a čaká nás Zimbabwe, Victoria Falls. Skorý ranný presun na letisko a prelet s krátkym prestupom v Johannesburgu. Okolo obeda pristávame na Vic Falls. Z letiska pôjdeme do našej lodge - Pamusha - čo v jazyku Shona znamená "domov". Zložíme si veci na izby a pripravený sa odvezieme pred bránu parku. Vstúpime na miesto, kde Doktor Livingstone objavil nádherné monumentálne vodopády, ktoré domáci volajú Mosi Oa Tunya – Dym, ktorý hrmí. Presvedčíte sa o tom, že je to pravda. Budeme mať dostatok času na to, aby sme si tento prírodný div užili. V roku 2008 bol zvolený medzi 7 prírodných divov sveta. Ak ste boli na vodopádoch Iguazú alebo Niagara, tu si budete pripadať ako objaviteľ. Minimum návštevníkov Vám dodá tento pocit. Buďte opatrní, na väčšine úseku nie sú vybudované zábradlia. Dokonalá divočina. Prechádzka mestom a okolia, kde nie je ničím nezvyčajným, ak tu behajú slony, antilopy, na križovatke sa pasú prasatá savanové a pred supermarketom sa kŕmia paviány. Zimbabwe sa postupne dostaneme pod kožu. Aký je rozdiel medzi Matabele a Shona? Odkiaľ a kto je Bobby?

6. deň:
Safari. Celodenné safari v Botswane na brehu rieky Chobe. Sadneme do štýlových safari áut a ideme sledovať hrochy, krokodíly, levy, impaly a hlavne slony. Kombinované safari na súši a na vode s oddychom v lodge na brehu rieky a luxusným obedom. Chobe patrí medzi desať najlepších parkov sveta a je jednoducho úžasné. A čo sa týka slonov ide o najlepší národný park sveta. Botswana má rastúcu populáciu vďaka dodržiavaniu zákazu lovu slonov. "Utekajú" sem slony aj z okolitých krajín a hľadajú tu bezpečie. A slon je jedno úžasné zviera — dokáže sa prispôsobiť extrémne suchej krajine, krajine akou je Namibská púšť, alebo zelenej krajine, akou je napríklad Zimbabwe. Stádo vedie alfa samica, ktorá si vychováva svoju nástupkyňu. Tú väčšinou nájdete na konci skupiny. V Botswane je CK každoročne od roku 1989, teda dlho pred ostatnými. Celý deň strávime v africkej divočine. BOTSWANA je africkou krajinou, ktorá predbehla aj väčšinu európskych krajín. Najstaršia africká demokracia, stabilná politika a trvalo udržateľný turistický ruch. Chobe je príkladom toho ako Afrika vie využiť svoje prírodné bohatstvo.

7. deň:
Voľný deň na vodopádoch, počas ktorého môžete absolvovať rôzne fakultatívne aktivity.
Ak ste aktívni a nemáte radi oddych keď ste na cestách, zvoľte si 3 v 1. Absolvujete vyhliadkový let vrtuľníkom ponad vodopády, stretnutie s levmi v súkromnej rezervácií a budete sa pri západe slnka plaviť po rieke Zambezi v národnom parku na kľudnej rieke nad vodopádmi. Tu máte šancu vidieť slony, žirafy, antilopy, hrochy a krokodíly na brehu alebo vo vode.
Let vrtuľníkom nezaberie veľa času. Viktóriine vodopády boli v roku 2008 zapísané na zoznam 7 prírodných divov. Preleťte sa ponad tento zázrak a užite si pohľad na „Dym ktorý hrmí“ z výšky 600m. Za 12 minút spravíte nad vodopádmi dve „osmičky“ a každý tak má šancu sa spravodlivo pokochať. Celá aktivita trvá približne 1,5 hodinu, odlety sú každých 30 minút. Poletíte nad horným tokom rieky pred vodopádmi a ponad samotné vodopády k miestu, kde začína úžasný kaňonový systém rieky Zambezi. Vstupné do národného parku vo výške 15 USD sa hradí priamo na mieste.
Ochrana prírody je čím ďalej tým aktuálnejšia téma. My v CK sa snažíme o podporu zmysluplných projektov. Jedným z nich je aj projekt na záchranu afrických levov. Záchranná stanica vo Victoria falls v spolupráci s organizáciou ALERT odchovávajú a pripravujú levie skupiny na vypustenie do voľnej prírody v Zimbabwe ale aj inde v Afrike. Pozrite sa zblízka na cieľ projektu, podporte túto unikátnu aktivitu a zažite stretnutie s levmi zoči-voči. Po jazde v chránenom aute v tesnej blízkosti levov sa dostanete do upravenej pozorovateľne, odkiaľ spravíte tie najúžasnejšie fotky kŕmiacich sa levov. Pozorovateľňa je pod úrovňou terénu a tak vaše fotografie budú mať unikátny uhol, aký vo voľnej prírode nedosiahnete. A navyše, títo majestátni páni savany budú od vás len na pár metrov. Dokonalý zážitok.
Splavovanie rieky Zambezi je považované za najdivokejší komerčný rafting na svete. To znamená, že je určený takmer pre každého. Množstvo perejí a kilometrov prejdených za jeden deň určuje hladina rieky. Zážitok je však garantovaný, či prejdete perejí 14 alebo 17. Táto poldenná aktivita býva najsilnejším zážitkom na zájazde vôbec. Bežne zdatný človek bez strachu z vody ho zvládne. Zažite pocit splavu teplej ale dravej vody, a spravte takto Vašu dovolenku viac adrenalínovou. Cena zahŕňa: dopravu, rafting, výstroj. Poplatok za vstup do národného parku vo výške 10 USD /1 osoba platí každý osobne priamo na mieste. V mesiacoch apríl a máj býva najvyššia hladina rieky a z bezpečnostných dôvodov sa rafting často neprevádzkuje. Pokiaľ je toto dôvod vašej cesty do Afriky, vyberte si iný termín. V prípade, že máte aktivitu objednanú a nebude sa z týchto dôvodov organizovať, sumu vám v plnej výške vrátime.
Ak chcete zažiť ďalšiu krajinu, vydajte sa na poldenný výlet do Zambie. Navštívite mestečko Livingstone a rovnomenné múzeum, ktoré sa venuje prírode a histórii tejto oblasti. Neďaleko sa nachádza ukážková tradičná dedina, kde naživo uvidíte, ako kedysi žili ľudia pri Victoria Falls. Cestou sa môžete pozrieť aj na vodopády zo Zambijskej strany. Z ktorej sú krajšie? Na to asi odpoveď neexistuje, z každej sú iné, ani lepšie, ani horšie.
Ešte nemáte dosť a máte radi veľa adrenalínu? Skočte si bungee do 111 metrovej rokliny, kde sa takmer dotknete vody v Zambezi. A ak chcete adrenalínu ešte viac, dajte si kombo. Na zipline prekonajte kaňon Zambezi a naviac sa zhúpnite na húpačke z mosta. Urobte krok do neznáma a pohúpajte sa na lane kúsok nad hladinou vody.
Jazdili ste v Thajsku, Indii alebo na Srí Lanke na indických slonoch? Postupne sa od tejto aktivity upúšťa a nahrádza sa vo svete interakciou. Zažite stretnutie s tým africkým. Nie je to tak bežné, nakoľko africké slony neboli používané ako pracovné a chýba tu táto história. O to je tento zážitok unikátnejší.
Potápali ste sa so žralokmi? Čo takto krokodíl? V malom nákupnom centre Elephant walk toto môžete zažiť. Ponorte sa do bazéna s obrovskými krokodílmi nílskymi.
Máte radi nákupy? Na miestnom trhu alebo v obchodíkoch na hlavnej ulici si užijete. Tu dokúpite to, čo Vám ešte chýba. Hľadajte a zjednávajte.
Koniec koncov, Victoria Falls je najlepšie miesto v Afrike na tieto aktivity. Vyberte si.

8. deň:
Opustíme Victoria Falls a cez Južnú Afriku preletíme na pobrežie Atlantiku. Let ponad hustý zelený les, široké rieky nás privezie až do Luandy, hlavného mesta Angoly. Sme tesne pod rovníkom a pod nami ligoce hladina teplého oceánu od ktorej sa odrážajú svetlá Luandy. Teplá a horúca Angola nás objíme hneď po prílete. Transfer do hotela v centre mesta.

9. deň:
Po raňajkách a opustení klimatizovanej izby sa vnoríme do poznávania tejto zaznávanej krajiny, ktorá podľa CK bude do pár rokov patriť medzi najväčšie cestovateľské lákadlá. Vy ste tu už dnes. Hneď zrána sa vyvezieme na Miramar odkiaľ sa nám odkryje pohľad na prístav a downtown. Je to zároveň najlepšia adresa v meste a svoju rezidenciu tu má aj Isabella dos Santos a snáď každá ambasáda. Po kvalitnej ceste sa spustíme na úroveň mora a na po promenáde prejdeme do pevnosti Fortaleza de Sao Miguel. V spleti mrakodrapov a budov, ktoré pamätajú občiansku vojnu nájdeme žltý Palacio de ferro a kúsok od neho nádhernú budovu centrálnej banky. Po pieskovej Ilhe prídeme až na koniec Luandy a po otočke dokončíme prehliadku návštevou Cidade Alta a ružových vládnych budov, Netovho monumentu a nezabudneme ani na kresťanské kostoly z éry Portugalcov. Po krásnom dni budeme sledovať západ slnka pri vychladenej lambrette v najlepšej reštaurácii v meste. Viac o prehliadke sa dozviete na našom fóre https://www.ck.sk/forum/kompletna-prehliadka-luandy-angola

10. deň:
Ráno sa vymotáme z rannej špičky a okolo estrade de Cacuaco opustíme virvar hlavného mesta. Po ľavej strane máme Atlantický oceán a odbočíme na plážovú cestu s príznačným názvom pohrebisko lodí. Stovky lodí Atlantik vypľul práve na toto pobrežie a kombinácia otvoreného oceánu, širokej pláže a rozpadávajúcich sa lodí naháňa čudné zimomriavky. Po návrate na hlavnú cestu pôjdeme už iba na sever. Močaristá krajina, úchvatné výhľady na oceán sa stratia potom ako odbočíme na M´banza Congo. Pokojnú krajinu takmer bez ľudí oživí malá stolová hora na ktorej leží bývalé hlavné mesto kráľovstva Kongo, ktoré bolo priamym svedkom prvých európskych objaviteľov. Vitajte v M´banza Congo! Jediné miesto v Angole, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Ubytovanie v jednoduchom hoteli a večera ako vždy v najlepšej reštaurácii v meste. Po horúcom dni si vychutnajte chladenú Cucu alebo špičkové portugalské vína z povodia rieky Douro.

11. deň:
M´Banza Congo poctil svojou návštevou aj pápež Ján Pavol II a grafity na miestom kostole namaľované s obrovskou láskou Vás nenechajú na pochybách, že návšteva bola úspešná. Hneď vedľa v tieni košatých stromov sa nachádza pohrebisko kráľov Konga a taktiež hrob Roberta Holdena, miestneho rodáka a dôležitého protagonistu občianskej vojny. Tretím miestom je ruina malého kostola Sao Salvador, ktorý je najstarším v krajine. Práve sem prišli portugalskí „padres“ a začala sa písať spoločná história. Kostol už nemá strechu, ale tvrdí sa, že doň nikdy neprší. UNESCO toto miesto, príbeh a autentickosť natoľko nadchol, že neváhali a M´Banza Congo vyhlásili za svetové dedičstvo. Hneď oproti si pozrieme maličkú múzeum, ktoré stráži obrovský strom Yala N´kulu. Strom, ktorí zažil konžských kráľov sa vraj nesmie nijak strihať, liečiť pretože každého kto sa ho dotkne postihne smola. Vyskúšal to aj miestny guvernér, ktorý dal košatú korunu ostrihať a do týždňa už nebol medzi nami. Yala N´Kulu stráži mesto a kráľov dodnes. Po krátkej prechádzke sa dostaneme na letiskovú dráhu kde už dlho nič nepristálo a malý memoriál venovaný kráľovi Afonsovi I nám spríjemní legenda o jeho matke, ktorá odmietala prejsť na kresťanskú vieru. Ako to dopadlo sa dozviete od nášho sprievodcu. Po kvalitnej prehliadke sa presunieme na sever. Čaká nás vrchol našej cesty. Mohutná rieka Kongo. K nej sa dostaneme cez jednoduché mestečko Soyo a pred nami budú teplé vody Konga. Sme tu. Niekto sa okúpe, niekto zaspomína na naše cesty do Rwandy či Zambie, kde rieka pramení a pre všetkých to bude úchvatný pohľad na miesto kde rieka skončí svoj život.

12. deň:
Hneď ráno sa vydáme na breh rieky a na loďke sa preplavíme na Ponte Padráo ( pokiaľ nám to pohraničná stráž umožní). Malý ostrov, ktorý leží aj v oceáne a aj v rieke Kongo. Priamo pred ním sa rieka Kongo zráža s Atlantikom, niekedy až tak mocne, že hluk, ktorý títo dvaja titani vydávajú, znemožňuje spánok. Ostrov na ktorom kedy si dávno stáli prví Portugalci, kde stál Stanley, má veľkú historickú symboliku. Z tohto miesta prvý krát zbadali rieku Kongo a nebojácne sa vnorili do objavovania tohto najkrajšieho kontinentu. Portugalský kríž, padrao, symbolizuje miesto kde sa prvýkrát vylodili a teraz si ten pohľad môžeme vychutnať aj my. Verte, že sa veľmi nezmenil. Vľavo sa ako fatamorgána ligoce DRC, vpravo Angola, pred Vami rieka Kongo a za Vami už na ňu netrpezlivo čaká Atlantik. Okúpete sa? Je slaná? Je sladká? Návrat na pevninu, ešte jeden pohľad na Kongo a návrat na juh. Prechádzame cez maličké mestečko N´zeto, postavené v koloniálnom portugalskom štýle, ktoré podobne ako neďaleký Ambriz boli v 50/60 rokoch na nespoznanie. Reštaurácie, bary, obchody, kultúra a potom sa čas otočil a upadli do ťažkého spánku. Nocľah v jednoduchom hoteli v malom autentickom meste. Aká je Angola?

13. deň:
Návrat do hlavného mesta Luanda a po bulváre Fidela Castra obídeme bohatú južnú Luandu a zastavíme sa pri múzeu otrokárstva. Malá budova, ktorá bola domom otrokára, bola zmenená na múzeum. Šokujúce čísla. Angola bola najväčším zdrojom otrokov...vyše 5,5 milióna zdokumentovaných otrokov bolo vyvezených z krajiny. Skutočné číslo je oveľa väčšie. Na vylepšenie nálady je tu malý trh so soškami. V centre Luandy nájdete zopár obchodov, tu si môžete vyskúšať zjednávanie. Je dobré mať buď kwanzy alebo drobné doláre. S pocitom dobrého nákupu sa posunieme o ďalších 33km južne na Miradouro da Lua. Ak ste boli v USA v Bryce kaňone tak budete mať pocit deja vu...Majestátne zvetrané „trubky“ na útese s výhľadom na oceán. Na jednej strane povrch ako na mesiaci a na druhej zelená Angola plná paliem, modrej oblohy a spenených bielych vĺn narážajúcich na pevninu. Krásne zábery. Ruch Luandy už je za vami a z veľkomesta nevidieť nič. Premávka takmer zmizla, stromy sú vyššie a o chvíľu narazíme na rieku Kwanza. Kwanza river je niečo ako náš Dunaj. Po rieke je pomenovaná angolská mena a zároveň tvorí hranicu národného parku Kissama. Ešte pred mostom, ktorý je okupovaný čiernymi makakmi odbočíme doprava a okolo mohutného kostola, ktorý ledva odoláva príboju sa dostaneme do Kwanza river lodge. Predstavte si oceán, pieskovú pláž, ústie rieky, hustý les a safari. Kwanza river lodge má nádhernú polohu a vzdialenosť len 72 km z Luandy z nej robí výbornú víkendovú destináciu. Klasické safari či športový rybolov? Terajší manažéri lodge sú pôvodom zo Zimbabwe a manažujú aj podobnú lodge v Namibe. Milujú rybačku! Bungalovy, malý bazén a barbecue. Z jednej strany džungľa a z druhej Atlantik.

14. deň:
Celodenné safari v národnom parku Kissama. Čo uvidíme? Poobede návrat do našej lodge a naša posledná africká večera. Fantastický západ slnka, pokojný šum rieky a trieskajúci oceán. Naša cesta sa pomaly končí.

15. deň:
Návrat do Luandy a odlet domov. Letíme ponad rovník, ponad naše Kongo, ponad Etiópiu, svet je krásny a Afrika najkrajšia. Strašidelne nádherná. Presvedčte sa sami.

16. deň:
Prílet a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.